Mój pradziadek Józef Lubelski, Ułan 11 Pułku Ułanów Legionowych w pełnym rynsztunku (ur. 20.12.1913 w Niechodzinie)
To piękne zdjęcie, które przesyłam, przedstawia mojego pradziadka Józefa Lubelskiego z Ciechanowa, który służył w 11 Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, stacjonującym właśnie w Ciechanowie. Dzieje tego pułku mają początek w Księstwie Warszawskim. Ponownie pułk zorganizowano dopiero z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę, w listopadzie 1918 r. w Krakowie. Jego kadrę stanowili przeważnie legioniści, podoficerowie i ułani rekrutowali się bądź z armii austriackiej i rosyjskiej, bądź z poboru. Przeważało uzbrojenie austriackie, a od lipca 1920 r. doszły również lance francuskie i ciężkie karabiny maszynowe na taczankach. Umundurowanie pułku pochodziło z sortów austriackich, później amerykańskich. Konie juczne i taborowe - z rozwiązanych jednostek austriackich, natomiast wierzchowe były własnością samych ułanów lub pochodziły z darów.
Działania wojenne rozpoczął pułk przez wysłanie dywizjonu rotmistrza Jabłońskiego na front ukraiński. W całości wystąpił pułk dopiero w wyprawie wileńskiej. Od 15 maja 1920 r. prowadził działania opóźniające wojsk bolszewickich, krótko uczestniczył też w kontruderzeniach Armii Rezerwowej gen. Kazimierza Sonkowskiego. Pod koniec czerwca ułani przeszli na front wołyński do walki z I Konną Armią Siemiona Budionnego. Do większych starć, połączonych z szarżami, doszło m.in. w bitwie pod Równem. Osłaniając odwrót wojsk polskich pułk prowadził częste wypady i szarże. Straty w tych walkach były znaczne. Przejście do działań ofensywnych po bitwie warszawskiej zmieniło sytuację. Pułk przeszedł do walk pościgowych. Do ostatniej szarży doszło pod Wójtowcami 17 września 1920 r.
Pułk, zmobilizowany 24 sierpnia 1939 r., brał udział w kampanii wrześniowej, broniąc Mazowsza w składzie Mazowieckiej Brygady Kawalerii. Przeszedł z nią cały szlak bojowy, aż do kapitulacji polskich oddziałów 27 września po bitwie pod Tomaszowem. W czasie okupacji byli żołnierze pułku włączyli się do konspiracji. W Armii Krajowej utworzono tzw. szwadrony piesze 11 Pułku Ułanów Legionowych - dwa w obwodzie Siedlce - Węgrów i jeden w Warszawie. Brał on udział w powstaniu warszawskim, o pozostałych nie mam danych. Straty pułku w czasie obu wspomnianych wojen były duże. Ogromna też była waleczność ułanów, skoro za działania wojenne z lat 1918 - 20 odznaczono ułanów 11 Pułku 55 krzyżami Virtuti Militari i 214 Krzyżami Walecznych. Za kampanię 1939 roku przyznano dwa ordery Virtuti Militari i 24 Krzyże Walecznych.
— w: Ciechanów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz